Keskkonnakaitse ja maastikukorralduse õppetool

Keskkonnakaitse ja maastikukorralduse õppetool on oma valdkonna rahvusvaheliselt tunnustatud kompetentsikeskus Eestis, mis tegeleb õppe ja teadustööga keskkonnavaldkonnas.  Loome ja jagame teadmisi ning praktilisi oskusi keskkonna ja maastiku kestlikuks kasutamiseks ning kaitseks. Valmistame ette kõrgtasemel spetsialiste keskkonnasektori jaoks, teeme teaduslikku uurimistööd ning töötame välja praktilisi suuniseid valdkonna edendamiseks. Oleme avatud koostööle teiste erialadega ning ülikoolide ja teadusasutustega nii kodu- kui välismaal.

Õppetool ühendab teooria ja praktilised teadmised, pakkudes ettevalmistust kolmel õppekaval: keskkonnakaitse (päevaõpe, bakalaureus); keskkonnakorraldus ja -poliitika (sessioonõpe, magister); keskkonnajuhtimine kliimamuutuste tingimustes (päevaõpe, ingliskeelne magistriõpe).

Õppetooli kontaktid

Õppetooli juht, Professor Kalev Sepp PhD
[email protected]; tel. 731 3777
EMÜ Põllumajandus- ja keskkonnainstituut, 
Fr. R. Kreutzwaldi 5, Tartu 51006 C-korpus 2. korrus 

pilt
pilt

Teadustöö 

Õppetooli teadustöö põhivaldkonnad on keskkonnapoliitika,  kaasamine ja keskkonnavaldkondade tegevuste  tõhususe hindamine, ökosüsteemi teenused, ökoloogia, maakasutus  ja selle muutused ning pärandmaastikud, maa-asustus ja piirkondlik areng.    Paljud uurimisprojektid on seotud kaugseirega. Õppetooli  bio- ja keskkonnakeemia laboris tegeldakse ringbiomajanduse teemadega ja looduspõhiste lahendustega. Teadustöö hõlmab nii teoreetilisemaid uurimusi kui arendusprojekte ning  juhendatakse arvukalt doktorante. Õppetool osaleb mitmetes rahvusvahelistes koostööprojektides.

Teadusteenused

Bio- ja keskkonnakeemia labor pakub tipptasemel võimalusi keskkonnakeemiliste analüüside ja bioloogiliste protsesside uurimiseks. Laboris on kasutusel spetsialiseeritud seadmed, nagu aatomabsorptsioonspektrofotomeeter, gaaskromatograafid ja süsiniku ning lämmastiku analüsaatorid, mis võimaldavad täpselt analüüsida mulla, komposti, veeproovide ning biogaasi tootmise substraatide omadusi. Lisaks toetab labor mitmesuguseid projektipõhiseid tegevusi, mis hõlmavad anaeroobse kääritamise efektiivsuse kontrolli ja digestaadi analüüsi. Need tööriistad võimaldavad uurida ja mõista keerukaid keemilisi ja bioloogilisi mehhanisme, aidates kaasa nii põhi- kui rakendusuuringute arengule ning keskkonnakaitse lahenduste leidmisele.

Kaja Orupõld

keskkonnakaitse ja -keemia kaasprofessor

Põllumajandus- ja keskkonnainstituut

Keskkonnakaitse ja maastikukorralduse õppetool

Õppetooli projektid

Keskkonnakaitse üliõpilaste seltsi talgud Karulas 2023

Eesti Maaülikooli Keskkonnakaitse Üliõpilaste Selts

Keskkonnakaitse Üliõpilaste Selts (EMÜ KÜS) on Eesti Maaülikooli keskkonnakaitse tudengite kogukond, kuhu on oodatud ka kõik teised ülikoolikaaslased, kes hoolivad keskkonnast ja tahavad midagi päriselt ära teha. Me ühendame sarnaselt mõtlevaid inimesi, kes tahavad õppida, tegutseda ja samal ajal ka uusi sõpru leida. Meie tegevused on mitmekesised – korraldame loenguid, töötubasid, filmiõhtuid, matku ja talguid ning osaleme suuremates keskkonnaprojektides, näiteks Keskkonnanädala korraldamisel. Meie panust on märgatud ka laiemalt – oleme pälvinud OLE ROHKEM. Aasta Fööniksi auhinna (2023) ning Eesti Noorteühenduste Liidu Aasta Noorteühingu ja Aasta Noorteprojekti tiitlid (2019). 
Teeme koostööd nii tudengiorganisatsioonidega kui ka suuremate keskkonnateadlike tegijatega, nagu Foodsharing Eesti ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet. Koos viime ellu algatusi, mis aitavad keskkonda hoida ja samal ajal ka tudengielu põnevamaks muuta. Kui tahad olla osa kogukonnast, mis päriselt hoolib ja tegutseb, siis liitu EMÜ KÜS-iga – teeme koos maailma rohelisemaks!

Keskkonnakaitse üliõpilaste seltsi talgud Karulas 2023