Eesti Maaülikooli aianduse õppetool on ainus koht Eestis, kus saab omandada aiandusalast kõrgharidust nii bakalaureuse- kui magistriõppes, mille kvaliteeti kinnitab Haridus- ja Teadusministeeriumi täisakrediteering. See tagab, et lõpetajad on Euroopa tasemel tunnustatud ja professionaalselt hästi ette valmistatud.
Õppetoolis saadakse põhjalik ülevaade aiandusharudest – köögi- ja puuviljandusest, katmik- ja iluaiandusest ning aiakultuuride säilitamisest. Õppekava käsitleb ka teaduslikke ja innovaatilisi probleeme ning uurimismeetodeid, et valmistada ette konkurentsivõimelisi spetsialiste. Vabaained võimaldavad laiendada teadmisi Maaülikooli teistes valdkondades või vahetusprogrammide kaudu ka välismaal.
Aianduse õppekava teadustöö suunab üliõpilasi süvendama teadmisi taimekasvatuse, aiandustehnoloogiate ja jätkusuutliku tootmise valdkondades. Selle raames keskendutakse nii teaduslikele uuringutele kui ka praktilistele lahendustele, mis toetavad aianduse arengut ja keskkonnasõbralikkust.
Projekti eesmärk on töötada välja interaktiivsete avalike aedade süsteem, et parandada inimeste terviseteenuseid ning seeläbi ka heaolu, sotsiaalseid ja hariduslikke vajadusi.
Uuring vähendab aedmaasikate mineraalväetiste kasutust leheanalüüsi abil, valib viljapuu-tüvevähile vähem vastuvõtlikud õunasordid ja rakendab taimehaiguste ennustusmudeleid taimekaitse vähendamiseks.
MARTA projekt arendab uusi teaduslikke teadmisi ja kaasaegseid aretusmeetodeid, et kiirendada kliima- ja haiguskindlate, kvaliteetsete ja saagikate taimede aretust Eestis.
Projekt "SMART agriculture for innovative vegetable crop PROTECTion: harnessing advanced methodologies and technologies" (01.01.2020–30.06.2023) keskendus uuenduslike meetodite ja tehnoloogiate rakendamisele köögiviljakultuuride kaitses.
Projekti eesmärgiks oli kaardistada Eestis kasvatatavad viinapuu veinisordid ja analüüsida nende kvaliteeti kodumaise viinapuu aretuse arendamiseks.
Projekti eesmärgiks oli maandada kliimamuutustest tulenevaid riske mahemustika tootmises.
Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskus pakub ainulaadset võimalust puuvilja- ja marjakultuuride kasvatuse ning sordiaretuse uurimiseks. Mitmekülgsed teadusuuringud, alates uute sortide katsetamisest kuni geenivaramu säilitamiseni, loovad inspireeriva keskkonna innovatsiooniks ja teadmiste edasiandmiseks. Meie eesmärk on edendada jätkusuutlikku aiandust ning toetada puuviljanduse arengut Eestis.
Rõhu katsejaam on aianduse õppetooli jaoks oluline uurimis- ja arenduskeskus. Rõhu katsejaam on eraldiseisev üksus, kus tegeletakse iluaianduse ja aedviljade kasvatuse uurimisega. Seal viiakse ellu mitmeid teaduslikke projekte, mis edendavad jätkusuutlikku aiandust. Lisaks toimuvad jaamas paljud õppetööga seotud praktikad, pakkudes maastikuarhitektuuri üliõpilastele väärtuslikke kogemusi ja praktilisi oskusi.
Pakume ettevõtjatele põhjalikku aiandusalast nõustamist, aidates arendada ja optimeerida tootmisprotsesse. Meie teenused hõlmavad teaduslikke nõuandeid liikide ja sortide valiku, agrotehnoloogia ja säilitustehnoloogiate osas. Pakume tuge taimede kastmisvajaduse määramisel, kastmissüsteemide, substraatide, väetiste ja biostimulantide valimisel ning viljade kvaliteedi määramisel.
aianduse (köögiviljandus) lektor
Põllumajandus- ja keskkonnainstituut
Aianduse õppetool
+372 7313517
+372 7313517Teostame koostöös ettevõtjatega erinevaid rakendusuuringuid, sh sordivõrdluskatseid köögiviljade, ilutaimede, puuviljade ja marjakultuuridega. Samuti viime läbi agrotehnoloogilisi- ja säilituskatseid ning tootearendust toetavaid katseid, et pakkuda teaduslikku tuge ettevõtete innovatsioonile ja arengule.
aianduse (köögiviljandus) lektor
Põllumajandus- ja keskkonnainstituut
Aianduse õppetool
+372 7313517
+372 7313517Õppetooli juht
aianduse tenuuriprofessor (õppetooli juht)
Põllumajandus- ja keskkonnainstituut
Aianduse õppetool
+372 7313513
+372 7313513EMÜ Põllumajandus- ja keskkonnainstituut,
Fr. R. Kreutzwaldi 5, Tartu 51006 D-korpus 1. korrus