Elurikkuse ja loodusturismi õppetool

hõlmab endas botaanika, zooloogia, mükoloogia, ökoloogia ning rekreatsioonispetsialiste, kelle igapäevatöö on seotud peamiselt Eesti, osalt ka maailma looduse uurimise ja kaitsega. Me töösuundade hulgas on esikohal Eesti kaitsealuste liikide, invasiivsete liikide, energiakultuuride ja niidukoosluste uurimine. Pidevalt täiendatakse Eesti taimede levikuatlast.

Meie vastutada on loodusturismi õppekava. Kiirelt suurenev turistide arv võib hoolimatu käitumise tagajärjel kujutada ohtu meie suhteliselt puutumatule loodusele, mistõttu tark turismi korraldus ja planeerimine on hädavajalik. Meie tudengid peaksid omandama head looduse tundmise ja mõistmise oskused.

Meie õppetooli alla kuuluvad väärikad vanad teaduskogud, millega igapäevaselt töötatakse: soon- ja sammaltaimede herbaarium (TAA), seenekogud (TAAM, TFC), entomoloogiline kogu (IZBE)

Meie osakond viib läbi Loodusturismi konverentse vt https://pk.emu.ee/teadusinfo/loodusturismikonverents/link opens in new page

Teadus- ja arendustegevus

Õppetoolis tegeletakse mitmekesise teadustööga putukaliikide taksonoomiast õietolmuanalüüsideni ja makroökoloogiast populatsioonibioloogiani. 

Käimasolevad projektid

GSELifeAboveBorders

LIFE projekt "Above the borders: conservation of Greater Spotted Eagles at breeding and wintering areas, and on its flyway"

ShowCase

Horizon 2020 projekt "SHOWCASing synergies between agriculture, biodiversity and Ecosystem services to help farmers capitalising on native biodiversity"

Varasemad projektid

Projekt "Rural Lifestyle" arendas Läänemere piirkonnas autentseid maaturismi sihtkohti, pakkudes traditsioonilisi tegevusi nagu käsitöö- ja kokandustöötubasid, põllumajandust ning kultuuriüritusi, meelitades turiste Aasiast ja Euroopast.

Projekti käigus koondati kesktalvise veelinnuloenduse andmestik aastatest 1960 - 2022, mis on kogutud tuhandete asjaarmastajate poolt. Projekti tulemusena valmis unikaalne andmebaas, mis on sisendiks mitmetele tegevustele ning kohustustele, mida riik on enesele võtnud, millest olulisemad on linnudirektiivi veelindude talvitava asurkonna liigiaruannete ja merestrateegia raamdirektiivi indikaatorite aruannete sisustamiseks vajalik andmekogu. 

Projekti kaudu koguti andmeid talvitavate veelindude arvukuse ning leviku kohta Eesti merealal. Peale modelleerimist saadi kogutud andmetest tiheduskaardid veelinnuliikide lõikes (isendit/km2). Loendusmetoodikana kasutatakse tarnsektloendust, mida teostatakse lennukilt. Loendusandmed modelleeritakse GAM mudelit kasutades. 

Projekt toetas Läti, Eesti ja Soome maaturismiettevõtteid sisenema Jaapani turule, tugevdades nende võimekust ja koostööd. Arendati juhendid, korraldati koolitusi ning edendati turismitooteid Jaapani turistidele läbi messide, digitaalsete kampaaniate ja koostöövõrgustike.

Projekti fookuseks on kestlik turism ja Euroopa Kaitsealade Liidu poolt väljastatav kestliku turismi sertifikaat.

Vaata https://kaitsealad.ee/et/looduskaitse-abc/kestlik-turism-kaitsealadel/KNOWNATURE

https://www.fabiz.ase.ro/erasmus-ruralcom/

https://www.hfwu.de/fileadmin/user_upload/IO/Dokumente/Auslandsstudium/Erasmus/SAGRIS_Project_Description.pdf

Kogud

Õppetooli kontaktid

Õppetooli juht, professor Lauri Laanisto
[email protected]
tel. 731 1878

EMÜ Põllumajandus- ja keskkonnainstituut, 
Fr. R. Kreutzwaldi 5, Tartu 51006 D-korpus 2. korrus