Teaduse tippkeskus AgroCropFuture

Bataadi joonis ja tippkeskuse nimi AgroCropFuture
Bataadi joonis ja tippkeskuse nimi AgroCropFuture

Agroökoloogia ja uued kultuurid tulevikukliimas

Teaduse tippkeskused on teaduslikud konsortsiumid, mille eesmärk on arendada silmapaistvalt kõrge tasemega Eesti uurimisrühmade koostööd ja ühistegevust suure kasupotentsiaaliga valdkondade edendamisel ning anda ka rakenduslik panus Eestile olulistesse valdkondadesse.

Nii on teaduse tippkeskusse AgroCropFuture, „Agroökoloogia ja uued kultuurid tulevikukliimas“ kaasatud teemaga tegelevad tipptasemel teadusrühmad Eesti Maaülikoolist, Tartu Ülikoolist ja Maaelu Teadmuskeskusest. Tippkeskust juhib EMÜ professor Ülo Niinemets.

Tippkeskuse tööperiood on seitse aastat ehk kuni 2030. aasta lõpuni. Kogu perioodi jaoks on ette nähtud 7 miljonit. Rahastajaks on Haridus- ja teadusministeerium.

A productive variety of sweet potato with purple flesh ‘Erato Eraly Orange’.

Eesmärk ja uurimissuunad

Tippkeskuse AgroCropFuture eesmärgiks on agroökoloogiliste jätkusuutlike viljelusviiside väljatöötamine, et vähendada toidutootmise globaalset jalajälge muutuvas kliimas. Tulemused võiksid oodatult tuua kaasa innovatsiooni Eesti põllumajanduses.

 

Töö jaguneb mitmeks suunaks:

  1. põllukultuuride sordiaretus ja uute põllukultuuride katsetamine praegustes ja tuleviku kliimatingimustes;
  2. seosed mikroobikoosluste, põllukultuuride saagikuse ja ökosüsteemi teenuste vahel, ökoloogiliselt jätkusuutliku saagi maksimeerimine;
  3. taimekasvu soodustavate mikroobide mitmekesisuse ärakasutamine põllukultuuride saagi ja ökosüsteemi teenuste samaaegseks maksimeerimiseks;
  4. tehisaru (AI)-põhise eDNA metoodika ja globaalse mikroorganismide molekulaarsete andmebaaside loomine jätkusuutlike viljelusviiside väljatöötamiseks praegustes ja tuleviku kliimatingimustes.

Oodatavateks tulemusteks on maailma tipptasemel teadusartiklid ning praktiliseks väljundiks kohalikku kliimasse sobivad uued aretatud põllukultuurid, taimede kasvu parandavad mikroobiliinid, bioväetised ning tehisarul põhinevad kõlvikute hindamismeetodid, mis kõik võiksid leida kasutust toidutootmises.

A productive variety of sweet potato with purple flesh ‘Erato Eraly Orange’.

Juhtimine

Tippkeskuse juht on Eesti Maaülikooli professor Ülo Niinemets ja kaasjuht Tartu Ülikooli professor Martin Zobel. Maaelu Teadmuskeskuses juhib ja koordineerib teadustööd vanemteadur Ilmar Tamm.

Ülo Niinemets– taimebioloogia ja taimekasvatuse töörühma juht, professor, PKI, EMÜ, tippkeskuse juht

Martin Zobel - taim – mikroob vastastikmõju töörühma kaasjuht, professor, ÖMI, TÜ, tippkeskuse kaasjuht 

Urmas Kõljalg– elurikkuse informaatika ja andmeteaduse töörühma juht, professor, ÖMI, TÜ 

Ülo Mander – ökosüsteemi funktsioonide ja teenuste töörühma juht, professor, ÖMI, TÜ 

Mari Moora – taim – mikroob vastastikmõju töörühma juht, professor, ÖMI, TÜ 

Meelis Pärtel – ökosüsteemi teenuste ja elurikkuse säilitamise töörühma juht, professor, ÖMI, TÜ 

Marina Semtšenko – taim – muld vastastikmõju töörühma juht, professor, ÖMI, TÜ

Leho Tedersoo - mikroobide elurikkuse ja ökoloogia töörühma juht, professor, ÖMI, TÜ 

Ilmar Tamm – taimekasvatuse ja sordiaretuse töörühma juht, vanemteadur, METK 

Tiia Kurvits – tippkeskuse projektijuht – koordinaator, põllumajandus- ja keskkonnainstituut, taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetool, EMÜ

Tippkeskust nõustavad väliseksperdid, kes moodustavad rahvusvahelise teadusnõukoja: 

Marcel van der Heijden, Taim – muld vastastikmõjude teadusrühma juht, Agroscope, Zürich, Šveits (taimeteadus, mikroobide ökoloogia, agroökoloogia); 

Morten Lillemo, professor, bioteaduste teaduskond, Norwegian University of Life Sciences, Norra (põllukultuuride aretus); 

Josep Peñuelas, professor, Global Ecology Unit CREAF-CSIC, Barcelona, Hispaania (taimeteadus, globaalökoloogia).

Tippkeskuse büroosse kuuluvad koordinaatorid Tiia Kurvits (Eesti Maaülikool), Kersti Püssa (Tartu Ülikool) ning Ilmar Tamm (Maaelu Teadmuskeskus). Koordinaatorite ülesandeks on aidata juhtidel koordineerida 8 teadusrühma vahelist tööd ning korraldada ühiseid sündmusi nagu temaatilised mõttekojad, doktorikoolid, konverentsid, kohtumised põllumajandustootjatega ning teiste huvirühmadega, koolitused sihtrühmadele.

Teadusrühmad

Tippkeskuse töös osaleb 8 teadusrühma, sealhulgas 1 Eesti Maaülikoolist, 6 Tartu ÜLikoolist ja 1 Maaelu Teadmuskeskusest, ning kaks individuaalteadlast Tartu Ülikoolist - elurikkuse informaatika kaasprofessor Kessy Abarenkov ning kaasprofessor Tsipe Aavik.

Eesti Maaülikooli põlumajandus- ja keskkonnateaduste instituudist osaleb taimebioloogia ja taimekasvatuse töörühmlink opens in new page (juht prof. Ülo Niinemets).

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudist osaleb elurikkuse informaatika ja andmeteaduse töörühmlink opens in new page (juht prof. Urmas Kõljalg).

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudist osaleb ökosüsteemi funktsioonide ja teenuste töörühmlink opens in new page (juht prof. Ülo Mander).

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudist osaleb taim – mikroob vastastikmõju töörühmlink opens in new page (juht prof. Mari Moora, kaasjuht prof. Martin Zobel)

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudist osaleb ökosüsteemi teenuste ja elurikkuse säilitamise töörühmlink opens in new page (juht prof. Meelis Pärtel).

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudist osaleb taim – muld vastastikmõju töörühmlink opens in new page (juht prof. Marina Semtšenko).

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudist osaleb mikroobide elurikkuse ja ökoloogia töörühmlink opens in new page (juht prof. Leho Tedersoo).

Maaelu Teadmuskeskusest osaleb taimekasvatuse ja sordiaretuse töörühmlink opens in new page (juht vanemteadur Ilmar Tamm).

Uute põllukultuuride fotokogu

 

Uued põllukultuurid Eerika katsepõllul - bataat ja hirss

Uued põllukultuurid Maaelu Teadmuskeskuse põldudel - harilik lääts, sinine lupiin, harilik kikerhernes,  talihernes, durumnisu, speltanisu, ühetera nisu, sojauba.

Kontakt

Tippkeskuse juht

Ülo Niinemets

taimekasvatuse ja taimebioloogia tenuuriprofessor (õppetooli juht)

Põllumajandus- ja keskkonnainstituut

Taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetool

+372 7313140

+372 7313140

53457189

53457189

Tippkeskuse kaasjuht

Martin Zobel

Tartu Ülikooli professor, ökoloogia ja maateaduste instituut

Tippkeskuse projektijuht

Tiia Kurvits

peaspetsialist

Põllumajandus- ja keskkonnainstituut

Taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetool

55908819

55908819