Eesti ja Hollandi ülikooli koostöö keskendub looduskaitsele ja ökoloogilisele taastamisele

26.05.2025

Mai keskel külastasid Eesti Maaülikooli kolmandat aastat järjest Hollandi Wageningeni Ülikooli tudengid, osaledes rahvusvahelises välipraktikaprogrammis. Programmi fookuses on poollooduslike koosluste taastamine ning kultuuridevaheliste koostööoskuste arendamine.

Wageningeni tudengid Lahemaa rahvuspargis
Wageningeni tudengid Lahemaa rahvuspargis

Programmis osalesid Wageningeni ülikooli keskkonnaõppe tudengid, kellel oli võimalus valida praktikakohaks Eesti, Leedu või Prantsusmaa. Eestis keskendutakse looduskaitselisele taastamisele, Leedus tuumaenergiale ja Prantsusmaal pruunväljade taaselustamisele.

Eesti-poolset õpet ja programmi sisulist korraldust juhivad Eesti Maaülikooli keskkonnakaitse ja maastikukorralduse tenuuriprofessor Kalev Sepp ning loodusturismi vanemlektor Marika Kose. Kose sõnul on programmi põhiteemadeks keskkonnakaitse, rahvusvaheline koostöö ja ökoloogiline taastamine. "Õppetöö käigus käsitleti intensiivset maakasutust, poollooduslike koosluste sotsiaalmajanduslikke mõjutegureid ning piirkondlikku liigirikkust" rääkis Kose. Rühmatööde teemad valiti ja esitati välitööde raames.

Wageningeni Ülikooli esindaja Aritta Suwarno tõdes, et tudengid hindavad kõrgelt Eesti ökosüsteemide mitmekesisust, mis on nende koduriigis praktiliselt kadunud. Suwarno tõdes: "Võrreldes Hollandiga, kus loodusmaastikke kasutatakse intensiivselt põllumajanduslikeks ja muuks majanduslikuks otstarbeks, on Eestis säilinud suured alad poollooduslikke kooslusi ja elurikkaid maastikke, mis on väga erinev enamike tudengite kodumaadest." Sageli püüavad Lõuna-Euroopa ja Madalmaade riigid elurikkust taastada kunstlike sekkumiste kaudu, samas kui Eestis on see veel loomulikul kujul alles. See eripära pakkus osalejatele võimaluse kogeda haruldast looduskeskkonda, mis andis tugeva aluse ka praktilisteks töödeks ja aruteludeks.

Lahemaa rahvuspargis toimunud välipraktika pakkus tudengitele võimaluse kogeda Eestile omast looduslähedast keskkonda. Mitmetele osalejatele oli see esimene kord viibida piirkonnas, kus domineerivad loodusmaastikud, mitte kultuur- ega põllumajandusmaastikud. Üheks meeldejäävamaks kogemuseks kujunes värskete karu- ja hundijälgede märkamine, mis pakkus tudengitele harukordse vahetu kokkupuute metsiku loodusega.

Koostöö Eesti Maaülikooli ja Wageningeni Ülikooli vahel sai alguse 2019. aastal. Pandeemia ajal toimusid õppe- ja koostöölähetused veebipõhiselt, kuid alates 2022. aastast viiakse välipraktikat taas regulaarselt läbi Eestis kohapeal. Edaspidi soovitakse koostööd laiendada ka magistritaseme õppekavadele, kus mõlemal ülikoolil on sisuliselt kattuvaid kursuseid. Programmi eesmärk on toetada tulevaste keskkonnaspetsialistide erialaste teadmiste ja praktiliste oskuste arengut ning kujundada kultuuriteadlikke ja kestlikkusele suunatud hoiakuid.

Laura Kriisa

kommunikatsiooni peaspetsialist

Põllumajandus- ja keskkonnainstituut

Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi administratsioon

53312928

53312928

Lisa informatsioon

Kalev Sepp

keskkonnakaitse ja maastikukorralduse tenuuriprofessor (õppetooli juht)

Põllumajandus- ja keskkonnainstituut

Keskkonnakaitse ja maastikukorralduse õppetool

+372 7313777

+372 7313777

5100678

5100678