Uudised

PKI teadlaste Peipsi-uuringud pälvisid USA-s tähelepanu

USA internetiajakiri “Yale Environment 360” uuris kliimamuutuse mõju põhjapoolkera suurtele järvedele, kasutades artiklis ka Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Limnoloogiakeskuse teadlaste andmeid. Keskkonnajakirjanik Cheryl Katz kasutas artiklis näidetena Baikali järve, Tahoe järve Ameerika Ühendriikides Kalifornia ning Nevade piiril, Ameerika Suurjärvistut ning Peipsi järve. 

Teadlaste sõnul huvitas ajakirjanikku, kui suur on olnud veetemperatuuri tõus, kuidas on muutunud jääolud ja millist mõju on see avaldanud järve ökosüsteemile ja kohalike elanike elu-olule. 

Eesti Maaülikooli Limnoloogiakeskuse professor Tiina Nõgese sõnul oli pöördumise aluseks maaülikooli teadlaste 2014. aastal kirjutatud artikkel “Weak trends in ice phenology of Estonian large lakes despite significant warming trends“ (Hydrobiologia 731:5–18). “Oleme 2010. aastast osalenud globaalse järvetemperatuuri koostööprojektis Global Lake Temperature Collaboration, mille käigus avaldatud andmebaas ja esimesed analüüsid näitavad, et paljudes piirkondades tõuseb järvevee temperatuur kiiremini kui õhutemperatuur,” sõnas Tiina Nõges.

Maaülikooli juhtivteadur Peeter Nõges lisab: “Viimase 50 aasta jooksul on Tartu talvine õhutemperatuur tõusnud ligi 3°C võrra ja aprillikuine veetemperatuur Peipsis on tõusnud 2,4°C. Võrreldes 1920-ndate aastatega on Peipsi kevadine jääminek nihkunud enam kui 3 nädalat varasemaks”.

Cheryl Katzi artiklit “Õrnal jääl: kiired muutused põhjapoolsetes suurjärvedes” saab lugeda aadressilt: http://e360.yale.edu/feature/on_thin_ice_big_northern_lakes_are_being_rapidly_transformed/2933/.

 

Lisainfo:

Tiina Nõges, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Limnoloogiakeskuse professor, tel: 5297148, tiina.noges@emu.ee

Peeter Nõges, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Limnoloogiakeskuse juhtivteadur, tel: 5297148, peeter.noges@emu.ee