Vaba nagu lind (Free like a crane)

Sookurg Ahja 5 lugu

Maxence Lamoureux & Arnaud Devroute
 
 

Filmi "Free like a crane" Eesti esilinastused 

  • EMÜ peahoone aula (Kreutzwaldi 1a) - 1. märtsil 12:00-14:00 (Kontakt: Kristel Kirsimäe, kistel.kirsimae@emu.ee, tel. 55613484)
  • LUS maja (Struve 2) - 28. veebruaril 17:00-19:00 (Kontakt: Ivar Ojaste, ivar.ojaste@gmail.com, tel. 5215151)
  • Tartu Elektriteater (Jakobi 1) - 2. märtsil 15:30-17:30 (Kontakt: Kristel Kirsimäe, kistel.kirsimae@emu.ee, tel. 55613484)

Kohal on nii filmi autorid Maxence Lamoureux ja Arnaud Devroute kui ka filmi konsultant orinitoloog Aivar Leito. Peale filmi vaatamist toimub väike vestlusring ja on võimalik pärida küsimusi otse autoritelt endilt.
 

Filmi „Free like a crane“ (D'autres terres plus douces) näol on tegu kahe Prantsusmaa loodusdokumentalisti Maxence Lamoureux’i ja Arnaud Devroute poolt vändatud filmiga sookurgedest ja nende rändest. Filmi peategelaseks on Eesti sookureuurijate poolt saatjaga varustatud sookurg Ahja 5, kelle rändetee jälgedes liigutakse Eestist läbi Euroopa ja Aasia Aafrikasse Etioopiasse. Tegemist ei ole pelgalt loodusfilmiga kurest, vaid sel filmil on ka sügavam kultuuriline taust, vaadeldakse sookure tähendust rändeteele jäävate inimeste jaoks. Film valmis tihedas koostöös Eesti Maaülikooli juhtivteaduriga Aivar Leito. Film valmis 2017 oktoobris ja pälvis Prantsusmaa loodusfilmide festivalil koheselt ka preemiaga äramärkimist (Prix de la Créativité au Festival de Ménigoute).
 


Ahja 5, Ivar Ojaste ja prantslased (Foto: Aivar Leito)

Sookurepoeg Ahja 5 püüti 6. juulil 2016 Ahja küla juures ning sai omale lisaks rõngastele jala külge Leedu firma Ornitela 40grammise GSM/GPRS päikesepatareiga satelliitsaatja. 19. septembril alustas ta oma esimest rännet ning jõudis lõpuks Etioopiasse talvituma. Kevadrände ajal Ahja 5 Eestisse ei naasnud vaid siirdus hoopis Lõuna-Ukrainasse, kus veetis terve suve. Oma teist sügisrännet alustas ta 16. oktoobril 2017, kui suundus talvituma Iisraeli Hula orgu. Peatusteta rändehüppe kestuseks oli 31 tundi, mille jooksul läbis ta vahemaana pea 1600 km. Keskmiseks lennukiiruseks oli sellel pidevlennul seega 52 km/h. Ahja 5 on ka praegu igati elu ja tervise juures ning ilmselt juba märtsis saab näha, millised rändeplaanid tal selleks aastaks on. Tema ja teiste saatjaga märgistatud Eesti lindude liikumistel saate silma peal hoida interaktiivse rändekaardi abil: http://birdmap.5dvision.ee/
 


Sookure Ahja 5 sügisrände trajektoor 2016 (tume joon) ja 2017 (heledam joon) (http://birdmap.5dvision.ee/)