Uudised

Eesti Maaülikool looodus/loovus/festivalil

Foto: Laura Kriisa
Loodusmaraton 8. juunil

Loodusfestival toimus kümnendat korda ning Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024. aastal kandis see Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivali nime.

Loodusloovusfestivali raames esindas Eesti Maaülikool kaheteistkümne erineva töötoa, infopäeva ja avaliku vaatlusega. Sündmused keskendusid loodusharidusele ja jätkusuutlikkusele, pakkudes praktilisi õppevõimalusi ja teaduspõhiseid avastusi. Festivali programm võimaldas osalejatel süvendada arusaamist kunsti, teaduse ning looduskaitse seostest.

Loodusfestivali raames osales Eesti Maaülikool järgmistel üritustel:

Loodusvaatluste maraton (8. juunil Tartu Anne kanali ääres): Töötuba "Loodus ja kunst" keskendus looduse mõistmisele läbi kunsti. Eesti Maaülikooli putuka- ja mullateadlased juhendasid peresid, kuidas loominguliste tegevuste kaudu loodust paremini tundma õppida. Päeva jooksul toimusid erinevad mullateadusega seotud tegevused. Täiskasvanutele korraldati infopäev, kus arutleti mulla tervise ja selle hoidmise tähtsuse üle, räägiti kompostimise nippidest ning jagati nõuandeid jätkusuutlikuks toimetamiseks koduaias. Fantaasiamaastiku loomise töötuba juhendas Eesti Maaülikooli maastikuarhitektuuri õpilasesindus.

Perepäev (9. juunil Tartu Ülikooli botaanikaaias): Tutvustati loodussäästlikku eluviisi ja liike meie ümber. Kalateemalises töötoas juhendasid Eesti Maaülikooli Võrtsjärve õppekeskusest kalapüügimängu, kalaprintimist ehk gyotakut ning väiksematele huvilistele kalapiltide kleepimist. Seenepakkude valmistamise töötuba juhendasid teadurid Marili Vester ja Kalev Adamson. Igaüks sai valmistada austerservikuga seenepaku koju viimiseks, mille arengut sai hiljem jälgida. Töötoas "Põllult pannkoogini – kuidas tagada toiduturvalisus" tutvustasid teadlased Kaidi Möll, Maarika Alaru ja Rein Lillak erinevaid põllumajandusega seotud viljapäid ning näitasid loovalt, millistest viljapeadest millised lõpp produktid jõuavad meie kodulauale. Seemnelintide valmistamist juhendasid mahekeskuse teadlased.

Teemapäevad ja üritused Tähtvere dendropargis: 6. juunil toimus hommikune linnulauluretk, kus osalejad õppisid tundma erinevaid linnuliike ja nende laule. Festivali ajal sai iseseisvalt avastada kliimamuutuste rada dendropargis, mis ühendas looduse, tehnoloogia ja kunsti, andes ülevaate kliimamuutuste mõjust. 13. juunil tutvustati dendropargi ajalugu, taimestikku ja keskkonnaprojekte.

Juhendatud vaatlused Eesti Maaülikooli katsepõldudel (8. juunil Rõhul ja Eerikal): Osalejad said vaadelda põldudel elavate liikide, sealhulgas põllukultuuride, umbrohtude, putukate ja haigustekitajate mitmekesisust.

14. juunil toimus Pollis marjade ja puuviljade sordiaretuse ning geneetilise ressursi säilitamise kollektsioonide tutvustus, kus tutvustati erinevaid sordiaretuse saavutusi ja geneetilise mitmekesisuse säilitamise praktikaid.

Loodusloovusfestivali eesmärgiks oli panna inimesi märkama elurikkust meie ümber, süvenema looduse ja kultuuri seostesse ning nautima loodusest inspireeritud loomingut.

Fotogalerii loodusmaratonist on leitav siit!

Fotogalerii perepäevast on leitav siit!