Uudised

Rohelise Ülikooli video: taimeleotised annavad taimedele rammu ja aitavad kahjuritega võidelda

Taimi kasutatakse taimekaitseks ja väetamiseks juba ammustest aegadest alates. Kui eesmärk on oma aias loodussõbralikult toimetada, siis võiks taimekahjurite ilmumisel ja väetamisvajaduse puhul kasutada looduses ja aias kasvavaid taimi.

Eesti Maaülikooli kaasprofessor Liina Talgre tutvustab, kuidas aiataimi turgutavad kõrvenõges, soolikarohi, põldosi, puju, kesalill, aga ka aednikel sageli üle jäävad tomatikasvud ja küüslaugu õienutid. Taimekahjurite tõrjeks võib teha nii teed, tõmmist, ekstrakti kui ka virtsa. Kõige kiirem lahendus on teha teed, mis valmib sarnaselt tavalisele taimeteele juba veerand tunniga. Ülejäänud leotiste valmistamine võtab kauem aega, aga valminud segud on tõhusamad.

Kui taimeleotisi kasutada pritsimiseks, siis võib alguses väikesel pinnal teha proovipritsimise, et vaadata, kuidas taimed reageerivad. Oluline on meeles pidada, et looduslike preparaatidega pritsimist tuleks korrata regulaarselt, näiteks korra nädalas või vastavalt vajadusele. Ühekordne pritsimine ei ole tavaliselt piisavalt mõjus.

Video valmis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi projekti “Kasvades oma toiduga” ja Eesti Maaülikooli rohelise ülikooli koostöös. Projekti “Kasvades oma toiduga” üks eestvedaja on Eesti Maaülikooli Mahekeskus. Loe projekti kohta rohkem kasvadesomatoiduga.emu.ee/.