Rahvusvaheline projekt otsib lahendusi patogeense vibriobakteri vastu

Foto: Jack Royd Hall
Merihein

Üha enam tuntakse muret vees levivate nakkushaiguste, sealhulgas patogeense vibriobakteri pärast. Euroopa Liidu ja riiklikes teadusfondides toetati projekti "BaltVib", milles otsitakse looduspõhiseid lahendusi, et vältida patogeenset vibrio õitsemist Läänemeres.

"Ainult vähesed vibrio liigid on inimeste jaoks patogeensed, mitmed neist eelistavad riimveelisi tingimusi ja kõrgemat temperatuuri," ütles Hüdrobioloogia ja kalanduse õppetooli professor Daniel Herlemann, kes on Eesti Maaülikooli biodiversa projekti peamine uurija. Koos professor Georg Martini ja tema sukeldumismeeskonnaga Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudist võetakse proove Lääne-Eesti saarestiku meriheina aladelt, kuna meriheinal võib olla loomulik võime vähendada patogeense vibrio levimust vees. "Meriheinakoosluste kaitsmine ja taastamine võib olla võimalus, kuidas loomulikul teel patogeenset vibriot Eesti rannikuvetes tõrjuda," soovitab Martin.

Biodiversa projekti juhib Saksamaal asuv Warnemünde Leibnizi Läänemereuuringute Instituut ja lisaks Eestile võetakse sarnaseid proove teistes Läänemere rannikul osalevates riikides, kasutades Saksamaa uurimislaeva Elisabeth Mann Borgese. Uurimislaev toetab sukeldumist, samuti töödeldakse proove otse laevalaborites.

Projekti "BaltVib" eesmärk on aruka rannikualade hooldamise abil vähendada patogeense vibrio terviseriske ja majanduslikku mõju Läänemeres.