Uudised

10. oktoober 2016: Luigekonverents ja perepäev

10. oktoobril toimub Eesti Maaülikooli Metsamajas (Kreutzwaldi 5) luigekonverents ja perepäev, mis on pühendatud väikeluige liigikaitsele ning inglanna Sacha Denchi ettevõtmisele Flight of the Swans. Päeva kulminatsiooniks on luigeteemaliste lohede lennutamise maailmarekordi katse. Luigekonverents on üle viidud maaülikooli aulasse Kreutzwaldi 1a algusega 11.10!

„Käimas on suur rahvusvaheline projekt Flight of the Swans, mille raames lendab inglanna Sacha Dench tiibvarjuga mööda väikeluikede 7500 km pikkust rändeteed nende Venemaa pesitsusalalt talvituskohta Inglismaale, et juhtida tähelepanu selle kauni linnuliigi olukorrale ja kaitse vajadusele,“ ütles Eesti Maaülikooli peaspetsialist Leho Luigujõe. „Väikeluige arvukus on viimase kahekümne aastaga ligi poole võrra vähenenud, meilt läbirändava alamliigi populatsioon on praegu umbes 18000 isendit.“ Dench alustas oma lendu 19. septembril Petsora jõe deltast, oma teekonnal teeb ta koos tugimeekonnaga peatusi riikides, kus on väikeluikedele olulised peatusalad. Hetkel läheneb ta St .Peterburg'ile ning plaanib jõuda Eestisse oktoobri keskel. Eestis plaanib ta kohtuda kohalike kogukondadega ning rääkida väikeluikede kaitsest. Dench liigub Eestis marsruudil Luhamaa-Tartu-Põltsamaa-Türi-Rapla-Haeska-Lihula-Pärnu-Häädemeeste-Ikla. 

Projekti ühe osana korraldatakse Eesti Maaülikoolis konverents, kus räägitakse väikeluikedest ja nendega seonduvast. Konverentsil räägib Eileen Rees Inglismaalt väikeluige Loode-Euroopa populatsiooni seisundist ja selle kaitsest, Julia Newth (Inglismaa) teeb ettekande väikeluige jahipressi vähendamisest Venemaal, maaülikooli peaspetsialist Leho Luigujõe annab ülevaate väikeluikedest Eestis ning nende kaitse planeerimisest, Kaili Viilmaa Keskkonnaametist räägib liigikaitse korraldamisest Eestis ning maaülikooli doktorant Madis Leivits käsitleb pliid sisaldava jahimoona kasutusest tulenevaid ohtusid tervisele ja heaolule. Ettekanded on eesti ja inglise keeles eestikeelse kokkuvõttega. Konverents algab metsamajas (Kreutzwaldi 5) auditooriumis 1A5 kell 11.00 ja sinna on oodatud kõik huvilised. 

Perepäev algab Eesti Maaülikooli Metsamaja esisel platsil kell 15.00 ning selle raames saab meisterdada luigeteemalisi hampelmanne, viltida ja valmistada tuulelohesid ning pesakaste, osaleda mälumängus, uurida tiibvarje ning koguda teadmisi luikede ja teiste arktiliste veelindude kohta. Päeva lõpetab luigeteemaliste tuulelohede lennutamise maailmarekordi katse. Rekordiüritusel saab osaleda nii oma lohega kui kohapeal meisterdatuga.

Flight of the Swans Eesti üritusi toetavad ja löövad kaasa: Eesti Maaülikool, Eesti Ornitoloogiaühing, Tartu Loodusmaja, Keskkonnaamet, Eesti Tiibvarjuspordi Liit, Silberauto, Kollamaa puhkemaja, Tuulingu puhkemaja.

 

Konverents ja perepäev 10. oktoobril Tartus

Flight of the Swans Eesti keskne üritus toimub 10. oktoobril Tartus Eesti Maaülikooli Metsamajas (Kreutzwaldi 5). Kell 11 algab kõigile avatud konverents. Ettekanded on eesti ja inglise keeles eestikeelse kokkuvõttega. Registreerimine ei ole vajalik. Kell 15 algab perepäev, kus saab meisterdada, osalda mälumängus, uurida tiibvarje, teadmisi luikede ja teiste arktiliste veelindude kohta jm. Päeva lõpetab luigeteemaliste tuulelohede lennutamise maailmarekordi üritus!
Lisateave: leho.luigujoe@emu.ee, 507 9713.

Konverents
Eesti Maaülikooli Metsamajas, Kreutzwaldi 5, auditoorium 1A5 Luigekonverents on üle viidud maaülikooli aulasse Kreutzwaldi 1a algusega 11.10.

11:00 avasõnad
11:20 Eileen Rees (WWT, Inglismaa) - Väikeluige Loode -Euroopa populatsiooni seisund ja selle kaitse (inglise keeles)
11:45 Leho Luigujõe (EMÜ) - Väikeluik Eestis ja tema kaitse planeerimine (eetsi keeles)
12:10 Kaili Viilmaa (Keskkonnaamet) – Liigikaitse korraldamine Eestis (eesti keeles)
12:35 Julia Newth (WWT, Inglismaa) – Väikeluige jahipressi vähendamine Venemaal: praktilisi lähenemisviise (inglise keeles)
13:00 Madis Leivits (EMÜ) - Pliid sisaldava jahimoona kasutusest tulenevad ühised ohud tervisele ja heaolule (eesti keeles)

Perepäev
Eesti Maaülikooli Metsamaja esisel platsil

15:00 Luigeteemaliste hampelmannide, viltimise ja tuulelohede valmistamise töötoad, näomaalingud, pesakastide meisterdamine, mälumäng, tiibvarju demonstreerimine jm.
17:00 Luigeteemaliste tuulelohede lennutamise maailmarekordi katse. NB! Tulla võib nii oma lohega kui ka meisterdada kohapeal. Lohede lennutamist korraldab Urmas Abel, urmasbl@gmail.com, 5666 0628.

 

Flight of the Swans Eesti patroon Jaan Tätte: "Luik oma ilus, suuruses ja hapruses on minu jaoks kogu elava looduse sümboliks. Kui peaksime kuulma viimase luige kluugutust, ei ole kaugel ka viimase inimese appikarje. Meie vōimuses on seda hetke edasi lükata.“

 

 

 

 

www.flightoftheswans.org
www.facebook.com/flightoftheswans
Meisterdamist