Põllumajandusministeerium otsustas rahastada Eesti Maaülikooli uuringut taimekaitsevahendite esinemisest mees ja suiras ning nende mõjust meemesilastele. Uuringuga selgitatakse välja, kas mesilaste suremus on Eestis seotud taimekaitsevahendite kasutamisega rapsikasvatusel. Muu hulgas uuritakse, milline on pestitsiidijääkide hulk mees ja suiras ning analüüsitakse nende jääkide mõju mesilasperede arengule – nt mee tootlikkusele ja mesilaste haigestumise ja suremuse tasemele.
„Selline uuring on oluline nii mesinikele kui rapsikasvatajatele, et teha selgeks konkreetsete taimekaitsevahendite tegelik risk mesilastele. Uuring peab selgitama Eesti olukorda ja andma konkreetselt meile sobivad lahendused,“ ütles toiduohutuse ja kalanduse asekantsler Toomas Kevvai.
Rapsikasvatuse efektiivsus sõltub paljuski kimalastest, sh meemesilastest, kelle tolmeldamine võib tõsta rapsi seemnetoodangut ja seemnete õlisisaldust neljandiku võrra. Nii tuleb leida lahendus nii mesilaste tervise säilimise kui ka rapsikasvatuse huvides. Uuringu käigus tehtavad analüüsid võimaldavad anda soovitusi taimekasvatusettevõtetele ja mesinikele, kuidas vähendada ohtu mesilastele ja põllumajanduskeskkonna saastekoormust.
Eelmisel nädalal oli Euroopa Komisjonis hääletusel eelnõu, mis oleks keelanud neonikotinoide sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamise. Liikmesriikide poolt ei leidnud eelnõu aga piisavat toetust, kuna leiti, et Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) soovitus ei olnud teaduslikult piisavalt põhjendatud. Eesti jäi koos mitme teise riigiga hääletusel erapooletuks ning kutsus Euroopa Komisjoni pingutama selleks, et saada ettepanekule piisav teaduslik põhjendus.
Uuring kestab kaks aastat ning Eesti Maaülikooli kahe instituudiga teevad koostööd Põllumajandusuuringute Keskus ja praktikud mesinike liitudest. Uuringut rahastatakse riiklikust programmist „Põllumajanduslikud rakendusuuringud ja arendustegevus 2009–2014“.
Uuri lisaks:
Tartu Postimees 22.03.2013 - Maaülikool uurib putukamürkide hävitavat mõju meemesilastele
Vikerraadio keskkonnasaade "Ökoskoop" taimekaitsevahendite teemal 01.04.2013