Puuvilja- ja marjakasvatajate foorum

2. juulil algusega kell 10 toimub Eesti Maaülikooli aulas (Kreutzwaldi 1a) foorum „Tootjaorganisatsioon puuvilja- ja marjakasvatuses – ainuvõimalus tulevikus edasiliikumiseks“.

Ettekannetes tutvustatakse Euroopa maade kogemusi tootjate ühistegevuse arendamisel ning kutsutakse ka meie puuvilja- ja marjakasvatajaid liituma vastse tootjarühmaga „Polli Fruit TÜ“. Sõna saavad maaülikooli, põllumajandusministeeriumi, aiandusliidu, põllumajandus-kaubanduskoja, PRIA ja Taani puuviljandussektori tootjate ühistu esindajad. Päeva lõpetab paneeldiskussioon „Eesti puuviljanduse arengustsenaariumitest tulevikku vaadates“.

Foorumi korraldajaiks on Eesti Maaülikool ja AS Rõngu Aed.
Info ja foorumile registreerumine: www.pollifruit.com

„Meie puuvilja- ja marjakasvatajail on viimane aeg koonduda ühisesse organisatsiooni, et praegusest madalseisust välja tulla,“ lausus Rõngu Aia juhatuse esimees Toomas Rüütmann. „Ühistu annab eeskätt väiketootjaile turul suurema sõnaõiguse ja paremad võimalused toodete müügiks. Tunnustatud tootjaorganisatsioon on vajalik ka välisturule minekuks. Praegu pole tunnustatud puuviljatootjate ühistut vaid neljas Euroopa riigis – Luksemburis, Lätis, Leedus ja Eestis.“

Täpsem info:
Ave Kikas, Eesti Maaülikooli Polli Aiandusuuringute Keskuse juhataja, tel 51 32081
Toomas Rüütmann, AS Rõngu Aed juhatuse esimees, tel 5344 7665

Foorumi päevakava:

• 9.30-10.00 Registreerimine, hommikukohv

• 10.00-10.30 Avasõnad.
    Helir-Valdor Seeder, EV põllumajandusminister,
    Mait Klaassen, Eesti Maaülikooli rektor

• 10.30-10.50 Miks luua tootjaorganisatsioone?
    Jaan Leetsar, EMÜ majandus- ja sotsiaalinstituudi dotsent

• 10.50-11.10 Tootjaorganisatsioonid Euroopas.
    Priit Põldma, EMÜ põllumajandus- ja keskkonnainstituudi lektor

• 11.10-11.30 Tootjaorganisatsiooni tunnustamine, rakenduskava ja toetus.
    Erkki Miller, põllumajandusministeerium

• 11.30-11.50 Põllumajandus-kaubanduskoja tulevikuvaated tootjaorganisatsioonile.

• 11.50-12.10 Eesti Aiandusliidu mõtted edasiliikumiseks.
    Valdur Miller, Eesti Aiandusliidu tegevdirektor

• 12.10-12.30 PRIA toetused tootjaorganisatsioonile.
    Maarja Käis, PRIA, Maaelu investeeringutoetuste büroo peaspetsialist

• 12.30-13.00 Energiapaus ja keskustelu

• 13.00-14.30 Hästi toimivast puuviljandussektori tootjaorganisatsioonist Taanis.
    Svend Jensen, Danske Baer A.m.b.a tegevdirektor

• 14.30-15.00 Tootjaorganisatsiooni "Polli Fruit" ideest teostuseni.
    Margo Peetsalu, Nordic CF Advisory / partner
    Kaimo Räppo, Vandeadvokaat / partner

• 15.00-15.30 Eesti puuviljakasvatuse vaade tulevikku, väljundid turule.
    Toomas Rüütmann, AS Rõngu Aed juhatuse esimees

• 15.30-16.30 Paneeldiskussioon teemal "Eesti puuviljanduse arengustsenaariumitest tulevikku vaadates"