​Martin Piispea, Gran OÜ, retkejuht / trekking guide
Olen 37 aastane ja elan perega Põhja-Eestis Lahemaa rahvuspargis. Sündisin ja kasvasin siin ning nüüd kasvatan siin ka oma poegi Thori ja Roaldi. Nõukogude aja lõpus sündinuna veetsin oma lapsepõlves suurema osa ajast õues – sai uuritud kolhoosi masinaid, karjatatud lehmi ja ehitatud metsaonne. Sealt sai alguse ka metsas rändamine ja metsa vastu huvi tundmine.
Metsas olemist olen õppinud nii omal nahal kui ka teiste kogemustest. Üksinda hakkasin metsas matkama 20aastaselt, sealt edasi tulid juba välisreisid, mis on mind viinud Teravmägedest Kamtšatkani ja Peruu mägedest Moldova lagendikeni. Lauge maa pojana olen alati armastanud mägedes matkamist.
Eestis olen matkanud nii jala, jalgratta kui ka autoga, aga ka mööda vett kajaki, kummipaadi ja parvega. Olen käinud palju RMK radadel. Kõige enam meeldib mulle aga liikuda metsas vastavalt hetke tujule ja oludele. Metsas ja  rabas ei saa kiirustada, kõigel tuleb lasta kulgeda loomulikult.
Metsas olles pean ühtmoodi lugu nii seltskonnast kui ka vaikusest, kuid olen aru saanud, et tegelikult vajan mõlemat. Üksi ära käies ja siis tagasi tulles olen parem isa, mees ja inimene.
2019. aasta lõpetasin retkejuhi eriala õpinguid Luua Metsanduskoolis ning vabal ajal tegelen tisleritööga. Teistega metsas viibides soovin, et ka minu kaaslased näeksid ja kuuleksid seal enamat kui puude kohin. Tahan, et nad saaksid osa meie väga mitmekesisest loodusest, peatuksid hetkeks ja näeksid elu enda ümber, kuuleksid metsahääli, märkaksid jälgi ja saaksid metsast hea
meeleolu.

I am Martin (37) and I live with my family in northern Estonia, in Lahemaa National Park. I was born here and also plan to raise my sons Thor and Roald here. As a child of the Soviet era I spent most of my childhood outdoors – grazing grandmother's cows and playing in the forest. Hence, being in the nature and respecting the forest began early. At the age of 20 I started hiking in the woods on my own. I like being alone as much as I enjoy having company in the forest. But I have noticed that being alone with nature makes me come back as a better father, man and human.
I have discovered Estonia on foot, by bicycle and by car and journeyed on our sea and rivers by kayak, rubber boat and raft. I have followed the routes marked by the State Forest Management Centre (RMK) and trekked in the forests all around Estonia. Foreign trips have taken me from the Svalbard Mountains to Kamchatka, from the mountains of Peru to the plains of Moldavia.
In 2019, I sfinished studying at the Luua Forestry School to become a nature trek guide. In addition to forest tours I also do woodwork.
When guiding others in the forest I wish them to see and hear more than just the wind murmuring through the trees. I would like my guests to become aware of the diversity of our forest, stop for a moment and notice the life around them, listen to the sounds, see the traces of animals and find a good vibe.
http://www.gran.ee/