Lõputööde teemad PS magistriõppe tudengitele

Magistritöö teemad põllumajanduse tootmise ja turustamise eriala üliõpilastele, kes kaitsevad 2025.a. juunis.
Allolevast nimekirjast tuleks tudengil valida endale meelepärane teema (millel ei ole veel juures "Teema võetud" märget) ja võtta ühendust teema juhendajaga. Pärast teema läbiarutamist tudengiga teavitab juhendaja õppekorralduse spetsialisti, kes lisab teema juurde "Teema võetud" märke. Enamus teemadest on mõeldud ühele tudengile, aga on ka neid, mida saab valida mitu tudengit.
Lõputöö valimise tähtaeg on  19.detsember  2023.


Teema: Bataadi kasvatus ja kvaliteet Eestis
Juhendajad: dotsent Eve Runno-Paurson; eve.runno-paurson@emu.ee Teema võetud (Markus Rouhiainen)
Bataadi katse rajatakse Eesti Maaülikooli Eerika katsejaama põllule. Magistritöös uuritakse Eestis bataadi kasvatamiseks sobilikke kasvatustehnoloogiaid ja sorte. Määratakse säilitusjuurte visuaalne kvaliteet ja keemiliste elementide kontsentratsioon. Töö on katsepõhine. Katse toimub kahel kasvuhooajal (2023 ja 2024) juunist oktoobrini. Üliõpilane osaleb katse rajamisel, koristamisel ja kasvuaegsetel ja - järgsetel mõõtmistel.


Teema: Kasvuhoonegaaside emissioon põllumuldadest ja selle vähendamise srateegiad. Greenhouse gas emissions from arable soils and mitigation strategies
Juhendajad: Jordi Escuer Gatius, jordi.escuer@emu.ee ; Alar Astover
Study of greenhouse gas emissions (CO2, CH4 and N2O) from arable soils under different treatments, and comparison of mitigation strategies (biochar, nitrification inhibitors, etc.). Measurements will take place in controlled conditions in laboratory, but the possibility of field experiment/study can be also discussed. Typical experiment involves weekly measurements during 1-2 months.


Teema: Modelling of greenhouse gas emissions under different scenarios
Juhendajad: Jordi Escuer Gatius, jordi.escuer@emu.ee
Modelling of greenhouse gas emissions under different possible future climate scenarios for Estonia. Different studies can be carried out if more than one student is interested.
Knowledge of data analysis with R or Python is required.


Teema: Põllumajandustööde mõju mulla omadustele ja taimede kasvule
Juhendajad: professor Endla Reintam endla.reintam@emu.ee , tel. 5170121
Põllult kogutakse andmed mullaomaduste ja taime kasvuparameetrite ning saagi kohta kahest erineva intensiivsusega majandatavast kohast - põllu servalt ja põllu keskelt. Proovid kogutakse 2023. ja 2024. aastal. Proovivõtusügavused: 10, 30, 40, 50, 70 ja 100 cm. Määratakse nii füüsikalised kui ka keemilised (põhitoitained) omadused. Üliõpilane osaleb nii proovide võtmisel kui ka hiljem laboris proovide analüüsimisel. 2023 on proovid võetud. Proovivõtukoht: Eerika katsepõlde ümbritsev üldala. Töö on osa EJPSoil ajaprojektist SoilComPac.


Teema: Kõdra-peitkärsaka kahjustus ja parasiteeritusse tase Eesti tootmispõldudel
Juhendajad: Professor Eve Veromann, Riina Kaasik, Silva Vilumets eve.veromann@emu.ee
Katsepõhine lõputöö, üliõpilane osaleb väli- ja laboritöödel 2024. aastal. Materjali kogumine toimub juunis (3-4 päeva), laboritööd, välja kasvatatud putukate loendamine ja määramine võimalik juuli lõpust. Laboritööd toimuvad Taimetervise õppetooli laboris.


Teema: RNAi tehnoloogia taimekaitses
Juhendajad: Professor Eve Veromann, Apurva Sabinis, Triin Kallavus eve.veromann@emu.ee
Katsepõhine lõputöö, üliõpilane osaleb väli- ja laboritöödel 2024. aastal. Katse läbiviimise aeg mai lõpust juuli alguseni. Laboritööd toimuvad Taimetervise õppetooli laboris.


Teema: dsRNA püsivus erinevas pH keskkonnas
Juhendajad: Professor Eve Veromann, Triin Kallavus, Apurva Sabinis eve.veromann@emu.ee
Katsepõhine lõputöö, üliõpilane osaleb väli- ja laboritöödel 2024. aastal. Katse läbiviimise aeg mai lõpust juuli alguseni. Laboritööd toimuvad Taimetervise õppetooli laboris.


Teema: Tolmeldajate mitmekesisus põllumajandusmaastikul teema võetud , Heler Lehiste
Juhendajad: Professor Eve Veromann, Riina Kaasik, Silva Vilumets eve.veromann@emu.ee
Katsepõhine lõputöö. Välitööde käigus hinnatakse tolmedajate arvukust põllumajandusmaastikul. Välitööd toimuvad maist augustini üks kord kuus 3-4 päeva. Hiiljem toimub proovide sorteerimine Taimetervise õppetooli laboris. Töö on osa Horisont 2020 projektist Framework.


Teema: Röövtoiduliste putukate aktiivsustihedus ja kahjuritõrje potentsiaal tootmispõldudel
Juhendajad: Professor Eve Veromann, Riina Kaasik, Silva Vilumets eve.veromann@emu.ee
Katsepõhine lõputöö. Välitööde käigus kogutakse tootmispõldudel röövtoidulisi putukaid ja hinnatakse nende potentsiaali kahjurite tõrjumisel kasutades püünissöötme-süsteeme. Välitööd toimuvad maist augustini üks kord kuus korraga kolm päeva. Hiiljem toimub proovide sorteerimine Taimetervise õppetooli laboris. Töö on osa Horisont 2020 projektist Framework.


Teema: Tolmeldajate liigiline mitmekesisus hüljatud põllumajandusmaastiku parsellidel
Juhendajad: Professor Eve Veromann, Riina Kaasik, Silva Vilumets eve.veromann@emu.ee ; teema võetud  Pirjo Salk
Katsepõhine lõputöö. Välitööde käigus hinnatakse tolmedajate arvukust põllumajandusmaastikul nii eelnevalt põllumajnduslikus kasutuses olnud aladel kui kasutuses oleval põllumaal. Välitööd toimuvad maist augustini üks kord kuus korraga vähemalt kolm päeva. Hiiljem toimub proovide sorteerimine Taimetervise õppetooli laboris. Töö on osa Horisont 2020 projektist Framework.


Teema: Varre-peitkärsaka kahjustuse tase ja seda mõjutavad tegurid
Juhendajad: Professor Eve Veromann, Riina Kaasik, Silva Vilumets eve.veromann@emu.ee
Katsepõhine lõputöö Taimetervise õppetooli laboris. Tudeng osaleb labori- ja välitöödel. Töö eesmärk on selgitada välja rapsi vartes kaevandavate peitkärsakate liigiline koosseis ja kahjustuse tase tootmispõldudel ning uurida selle seoseid ümbritseva maastiku, taimekaitsevahendite kasutamise ja eelise aasta rapsipõldude paiknemisega.


Teema: Lämmastiku omastamisega seotud geenide ekspressioon sõltuvalt lämmastiku normist ja vormist teema võetud Katrin Tõruvere
Juhendajad: Dotsent Evelin Loit-Harro; evelin.loit@emu.ee
Katsepõhine töö, kus kogutakse pikaajaliselt põldkatselt rüpsi või vahekultuuride lehe- ja juureproovid ning nendest eraldatakse laboris RNA. Edasi analüüsitakse RNA-d Taimekasvatuse laboris reaalaja PCR protokolli järgi. Töö on osa projektist PRG1949 Saagi ja kvaliteedi stabiilsus ja jätkusuutlikkus pikaajalises külvikorrakatses.


Teema: Lülijalgsete arvukus ja mitmekesisus sõltuvalt viljelusviisist
Juhendajad: Kaasprofessor Liina Talgre, prof. Anne Luik
Magistritöö eesmärk on uurida viljelusviisi mõju põllul elavate kasulike lülijalgsete arvukusele ja mitmekesisusele. Katsepõhine töö, mille andmed kogutakse pikaajaliselt mahe-tava külvikorra katselt.


Teema: Vetikatööstuse kõrvalsaaduse mõju mulla orgaanilise aine koostisele
Juhendajad: vanemteadur Karin Kauer, professor Alar Astover
Töö eesmärgiks on uurida vetikatööstuse kõrvalsaaduse mõju mulla orgaanilise aine koostisele ja süsiniku sidumisvõimele. Eesmärgi täitmiseks kogutakse mullaproove kontrollitud tingimustesse rajatud nõukatselt, kus vetikatööstuse kõrvalsaaduste mõju uuritakse erinevates Euroopa muldades.


Teema: dsRNA püsivus erinevas pH keskkonnas
Juhendajad: Professor Eve Veromann, Triin Kallavus, Apurva Sabinis eve.veromann@emu.ee
Katsepõhine lõputöö, üliõpilane osaleb väli- ja laboritöödel 2024. aastal. Katse läbiviimise aeg mai lõpust juuli alguseni. Laboritööd toimuvad Taimetervise õppetooli laboris.


Teema: Mehlich 3 ja Olseni meetodil määratud liikuva P sisalduste võrdlus Eesti muldades ning nende omavahelist seost mõjutavad tegurid
Juhendajad: Teadur Tõnu Tõnutare, Priit Penu Teema võetud (Brigitte Carmel Reintam)
Võrrelda omavahel Mehlich 3 ja Olseni meetodil määratud P sisaldusi muldades ja uurida nende vahelist seost. Leida seda seost mõjutavad tegurid.


Teema: Eesti aerofüütsete mikrovetikate valgusnõudlus
Juhendajad: Teadur Kristiina Mark; kristiina.mark@emu.ee
Laboratoorne katsepõhine töö taimekasvatuse ja taimebioloogia laboris. Töö raames toimub kuni viie mikrovetika liigi kasvatamine ning produktiivsuse mõõtmine eri valgustingimustel vedelkultuuris ning tulemuste võrdlus.


Teema: Niiskust ja toitaineid hoidva pinnakatte koorikmaterjali tehnoloogia arendamine karjääripuistangute ökosüsteemide taasloomiseks
Juhendajad: Teadur Annely Kuu (annely.kuu@emu.ee), kaasprofessor Merrit Shanskiy
Magistritöö eesmärk on leida sobiv niiskust ja toitaineid hoidva pinnakatte koorikmaterjali tehnoloogia, mida saab kasutada taimekasvatuses ja ökosüsteemide taasloomisel karjääripuistangute katmisel, selleks et soodustada taimekasvu ja seeläbi kiiremat metsa arengut. Kogutakse ja analüüsitakse andmeid, nõukatselt ja juba karjääripuistangutesse rajatud katsealadelt.


Teema: Bioloogiliste ja keemiliste tõrjevahendite mõju traatussidele
Juhendajad: Anne Mürk; Enno Merivee, Karin Nurme (anne.myrk@emu.ee)Töö põhineb laborkatsetel, mille käigus testitakse erinevate preparaatide repellentset, atraktiivset või toksilist mõju traatussidele. Traatusside käitumist videofilmitakse spetsiaalsetel mulla-areenidel ja saadud videosid analüüsitakse kasutades Ethovison tarkvara. Katsed toimuvad Taimetervise õppetooli laboris. Katseaeg sügis 2024.


Teema: Lambavilla põhiste väetiste kasutamine ja nende järelmõju talirukki näitel  Teema võetud , Anna-Liisa Raudsepp
Juhendajad: kaasprof. Merrit Shanskiy, teadur Annely KuuPõldkatse põhine töö, mille käigus kasutatakse kahe aasta andmeid, et selgitada välja lambavillapõhiste väetiste kasutamine ja nende järelmõju. Andmed kogutakse vegetatsiooniperioodi käigus. Hinnatakse nii taimedekasvu, saagi moodustumist kui mõju mullaelustikule (mesofauna).


Teema: Booriga leheväetamise mõju talirapsi saagile ja õlisisaldusele
Juhendajad: Indrek Keres, indrek.keres@emu.ee Teema võetud (Mark-Hubert Heil)
Katsepõhine töö, kus hinnatakse erinevate boori leheväetise normide mõju talirapsile. Katse toimub ettevõttes ning on bakalaureusetöö jätk.


Teema: Mulla toitainetega varustatuse hindamine pidevmõõtmise sensoritega
Juhendajad: prof Alar Astover
Eesmärk on eksperimentaalses töös hinnata erinevate mullasensorite (Paul-Tech, Soil Scout) ja traditsiooniliste labormõõtmiste seoseid ning sobivust põllukultuuride väetamise optimeerimiseks. Töö viiakse läbi 2024. aasta vegetatsiooniperioodil pikaajlises väetiskatses.