07.02.2018 Konverents „Uudsed uuringusuunad keskkonnakaitses“ (registreerumise tähtaeg on 2. veebruar!)

7. veebruaril toimub EMÜ Peahoone aulas (Kreutzwaldi 1a) konverents „Uudsed uuringusuunad keskkonnakaitses“. Konverents on pühendatud prof Henri-Charles Dubourguieri 70. sünniaastapäevale. Konverentsi korraldavad Eesti Maaülikool ja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut. Konverentsile registreerumine on avatud kuni 2. veebruarini. Konverents toimub inglise keeles.
Registreerumisvormi ning info osalustasude kohta leiate SIIT
NB! Doktorantidele on konverentsil osalemine tasuta, vajalik on enda registreerimine veebivormi vahendusel.

Päevakava:

10.30-11.00 Registration of Participants. Welcome Coffee

11.00-13.15 Morning  Session
Moderator: Dr. Margit Heinlaan (National Institute of Chemical Physics and Biophysics, NICPB)

• 11.00 Opening and Greetings
Prof. Mait Klaassen. Rector of Estonian University of Life Sciences (EMU)
Mme. Claudia Delmas-Scherer, Ambassadrice de France en Estonie

•  11.15-11.45 Dr Anne Kahru - Henri-Charles Dubourguier: 15 years of scientific cooperation connecting EMU and NICPB (NICPB)

•  11.45-12.10 Dr. Margit Heinlaan - Daphnia magna in nanoecotoxicological studies (NICPB)

•  12.10-12.35 Dr. Villem Aruoja - Microalgae as indicators of environmental hazard (NICPB)

•  12.35-13.05 Prof. Ülo Niinemets, Head of the Centre of Excellence EcolChange - How ecosystems respond and adapt to climate change (EMU)

13.05-13.45 Lunch

13.45-16.00 Afternoon Session
Moderator: Villem Aruoja (NICPB)

•  13.45-14.05 Dr. Fabien Cremona, Models for investigating the ecology of lacustrine ecosystems (EMU)

•  14.05-14.25 Prof Mait Kriipsalu, Dr. Kaja Orupõld - Stability of bio-waste products (EMU)

•  14.25-14.45 Dr. Karim Al Souki​ - Sustainable management of contaminated sites in Norther France (ISA Lille)

•  14.45-15.05 Prof. Bertrand Pourrut, Head of the International MSc Sustainable Management of Pollution (SMaP) - Towards a better evaluation of plant health: uses for environmental biomonitoring and remediation of contaminated sites (ISA Lille)

•  15.05-15.25 Prof. Kalev Sepp - Henri-Charles Dubourguier: 10 years of training courses and teaching at EMU (EMU, ISA Lille)

•  15.25-15.40 Ms. Kaie Metsaots - What Could Estonian Industrial Oil Shale Region Adopt from Foreign Initiatives to Improve Tourism and Socio-economic Conditions (EMU, PhD student)

•  15.40-16.00 Prof. Bertrand Pourrut, Prof. Roelof Elevald - The EIP and legacy of Henri-Charles at ISA and at European level (ISA-Lille. The Netherlands)

16.00-16.25 Coffee Break

16.25-17.30. Memories of Henri-Charles Dubourguier
Moderators: Anne Kahru, Kalev Sepp
- Mr. Illar Lemetti, Chancellor of Ministry of Rural Affairs
- Prof.  Endla Reintam, Vice-Rector of Studies, Estonian University of Life Sciences
Prof. Ülle Jaakma, Vice-Rector of Research, Estonian University of Life Sciences
- Mr. Aret Vooremäe, Director of the Institute of Agricultural and Environmental Sciences
Open Microphone
- Slide Program “Memories of Henri-Charles Dubourguier”.

19.30 - Conference Dinner in Gunpowder Cellar (Registration needed!)

8. ja 9. veebruaril toimub ekskursioon "Professor Henri-Charles Dubourguieri jälgi mööda Ida-Virumaal" mis viib avastama Kirde-Eesti tööstusmaastikuid. Ekskursiooni marsruut:

Professor Henri-Charles Dubourguier (6.02.1948−11.03.2010) oli väljapaistev õppejõud Eesti Maaülikoolis. Aastatel 1981.−1988. oli professor Dubourguier Prantsuse Riikliku Agronoomia Uurimisinstituudi (INRA) teadusdirektor Lille’is ja Lille’i Ülikooli mikrobioloogia professor. Ajavahemikus 1993.−2008. a töötas ta Lille' i Kõrgemas Põllumajandusinstituudis (ISA - Institut Supérieur d’Agriculture) keskkonnateaduste professorina.

2004. aastal omistati professor Dubourguierile Eesti Maaülikooli Doctor Honoris Causa tiitel. Alates 2006. aastast töötas ta professorina Eesti Maaülikoolis ja juhtivteadurina Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis, Dr. Anne Kahru juhitavas Keskkonnatoksikoloogia laboris (KTL). 2007. aastal avati EMÜ-s biogaasilaboratoorium, mille teaduslik juhendaja oli prof Dubourguier. Alates 2007. aastast oli prof Dubourguier põhijuhendajaks neljale maaülikooli doktorandile.

Professor Dubourguier tõstis oma igapäevategevusega oluliselt Eesti Maaülikooli nähtavust ning kompetentsi mitmetes EMÜ-le olulistes valdkondades nagu keskkonnakaitse, taastuvenergeetika, säästev areng, õppetöö rahvusvahelistamine jm. Prof Dubourguier’i eestvedamisel ja osalusel on saanud Eesti Maaülikooli egiidi all teoks paljud rahvusvahelised seminarid, koostöö- ja rakendusprojektid. Ka KBFIs oli ta paljude projektide katalüsaatoriks ja eeskujuks ning motiveerijaks KTL-i doktorantidele.

Ka aastaid hiljem kajastub prof Dubourguieri teadustöö saavutused ja tulemuslikkus hiilgavalt Eesti Maaülikooli statistikas. Ta kuulub jätkuvalt 1% enimtsiteeritud teadlaste hulka keskkonnateaduste ja ökoloogia valdkonnas, ületades valdkonna lävendi (711, perioodil 2006-2016) enam kui 50%. Ka tema juhendatud KBFI Keskkonnatoksikoloogia labori teadurid Margit Heinlaan ja Villem Aruoja juhendavad juba ise doktorante ning Margit Heinlaan on jõudnud 1% enimtsiteeritud teadlaste hulka.