Projekt: TRANSborder cooperation for circular soil-less FARMing systems - TransFarm

Rahastusprogramm: EL Interreg Central Baltic programm

Kestus: 03.2023-03.2026

Eesti Maaülikooli esindaja: Mait Kriipsalu (mait.kriipsalu@emu.ee)

Projekti juhtpartner: Turu Ülikooli Soome Tuleviku-uuringute Keskus (Futures Research Center)

Projekti partnerid: Campus Roslagen (Norrtälje, Rootsi), Coompanion Roslagen & Norrort (Norrtälje, Rootsi), Läti Ülikool (Riia), Eesti Maaülikool.

Koduleht: https://centralbaltic.eu/project/transfarm/

Märtsis 2023 algas Eesti Maaülikooli osalusel projekt TransFarm (TRANSborder cooperation for circular soil-less FARMing systems). Projekti keskendub akvapoonikale ning selle eesmärk on soodustada ringmajanduse põhimõtteid rakendavate mullavabade taimekasvatusmeetodite kasutuselevõttu. Akvapoonika on meetod, kus kala ja köögivilju kasvatatakse sümbioosis, et vähendada magevee kasutamist ja väärtuslike toitainete raiskamist.
Projekti käigus tehtavad tööd demonstreerivad ringbiomajandussüsteemide potentsiaali, mis täiendavad traditsioonilist toiduainete tootmisahelat. Peamisi mõjusid mõõdetakse ning võrreldakse tavapõllumajandussüsteemidega. Toidu tootmise toomine linnapiirkondadesse ning aasta ringi toimiv köögivilja ja kala kasvatamine aitab vähendada keskkonnamõju ja parandab inimeste juurdepääsu tervislikule värskele kohalikule toidule. Projektis tutvustatakse suletud ahela meetodit, mille puhul toitaineid sisaldav vesi keskkonda ei sattu ning uut vett lisatakse süsteemi minimaalselt. Uudse lahendusena võetakse kasutusele taakasutusvesi.
Projekti esimeses osana paigaldati EMÜ spordihoone keldrikorrusele seadmestik duširuumide vee kogumiseks ja puhastamiseks. Puhastatud vesi suunatakse akvapoonilisse süsteemi ning sealt edasi taimeriiulitele. Arendustöö viiakse ellu kolme EMÜ instituudi koostöös: Maaehituse ja veemajanduse õppetool teeb inseneritöö ja hoolitseb vee eest, Vesiviljeluse õppetool kalakasvatuse ning Mullateaduse õppetool taimekasvu eest.
TransFarmi projekti viib tervikuna ellu konsortsium, mida koordineerib Turu Ülikooli Soome Tuleviku-uuringute Keskus (Futures Research Center). Teised projekti partnerid on Campus Roslagen ja Coompanion Roslagen & Norrort (Norrtälje), Läti Ülikool (Riia) ja Eesti Maaülikool. Projekt algas 2023. a. märtsis ja kestab kolm aastat. TransFarmi projekti rahastab EL Interreg Central Baltic programm (piiriülene koostöö ringmajanduse põhimõtteid rakendava mullavabade põllumajandussüsteemide jaoks). Kogueelarve on 1,87 miljonit eurot, millest ELi rahastab 1,5 miljonit eurot.

Rohkem informatsiooni: Mait Kriipsalu, mait.kriipsalu@emu.ee, +372 5136664

 


Projekt: Euroopa vetikatööstuse ökosüsteemiteenused ja väärtuse loomine vähendades potentsiaalselt toksiliste elementide levikut mulda
Rahastusprogramm: ERA-NET BlueBio 
Kestus: 01.10.2022--30.12.2025
Eesti Maaülikooli esindaja: Karin Kauer (karin.kauer@emu.ee)
Projekti partnerid: Eesti Maaülikool, Norwegian Institute of Food, Fisheries and Aquaculture Research (Nofima), The Norwegian Centre for Organic Agriculture (NORSØK), Norwegian University of Life Sciences (NMBU), Aarhus University (AU), University of Osijek (Fazos), Atlantic Technological University (ATU)

Programm: LIFE programm
Kestus: 02.01.2020-31.12.2028
Eesti Maaülikooli esindaja:  Alar Astover (alar.astover@emu.ee)
Projekti juhtpartner: Keskkonnaministeerium 
Projekti partnerid: Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur, Keskkonnainspektsioon, Eesti Keskkonnauuringute Keskus, Eesti Geoloogiateenistus, Riigimetsa Majandamise Keskus, Maaeluministeerium, Keskkonnaministeeriumi Infotehnoloogiakeskus, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Maaülikool, Teaduskeskus AHHAA, Eesti Rahvusringhääling, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, The Rivers Trust ja Viru alamvesikonda jäävad kohalikud omavalitsused.
Koduleht: https://lifecleanest.ee/projekti-kirjeldus

 

 

 

Towards climate-smart sustainable management of agricultural soils

 

Programm: European Joint Programme (EJP SOIL)
Kestus: 01.02.2020-31.01.2025
Eestipoolne koordinaator:  Alar Astover (alar.astover@emu.ee)
Partnerid: 
Koduleht: https://projects.au.dk/ejpsoil/about-ejp-soil/
 

 

SYStem – Share your soils (Jaga oma muldi)

 
ERASMUS+ strateegiline koostöö
Projekt nr: 2019-1-PL01-KA203-065101
Kestus: 1.10.2019-31.08.2022
Eestipoolne koordinaator:  Endla Reintam (e-post: endla.reintam@emu.ee, tel: 7313534; 5170121)
Partnerid: Eesti Maaülikool, Nicolaus Copernicus University, Extremadura University, Wroclaw University of Environmental and Life Sciences, University of Ljubljana, Czech University of Agriculture, Latvia University of Agriculture, Poznan University of Life Sciences, Sassari University
 

SYStem projektiga luuakse muldade kirjeldamise ja WRB süsteemi klassifikatsiooni õppevõimalus sotsiaalmeedia vahendusel. Otseseks väljundiks on mobiilne rakendus, mis võimaldab kasutajatel üles laadida fotosid mullaprofiilidest ja salvestada horisontide kirjeldusi ja omadusi koos koordinaatidega ning klassifitseerida muld WRB süsteemi järgi. Lisaks hariduse edendamisele, võimaldab antud rakendus ülemaailmselt koguda mullaandmeid ning ühtlasi ka hinnata WRB süsteemi kasutamist tüüp-mullagruppide iseloomustamisel ja nimetamisel erinevates looduslikes tingimustes. Koos rakendusega antakse välja juhend selle ning sotsiaalmeedia kasutamiseks õppetöös ning mulla klassifitseerimise kogumik. Täpsem info on leitav siit.

 

QUALS - Internal quality assurance system for agriculture and biosystem engineering related HEI of Algeria (Sisemise kvaliteedi hindamise süsteemi loomine põllumajanduse ja biomajandustehnoloogiaga seotud Alžeeria kõrgkoolidele)

 

ERASMUS+ innovatsioonialane koostöö ja heade tavade vahetamine
Projekt nr: 598176-EPP-1-2018-1-LT-EPPKA2-CBHE-JP
Kestus: 15.11.2018 -14.11.2021
Eestipoolne koordinaator:  Endla Reintam (e-post: endla.reintam@emu.ee, tel: 7313534; 5170121)
Partnerid: Eesti Maaülikool, Vytautas Magnus University, National Higher Education School of Agronomy, National Higher Education School of Hydraulic, National Higher Education School of Biotechnology

 

Alžeeria valitsus on seadnud prioriteediks rakendada kõrgkoolides kvaliteedi hindamise süsteem. Projekti käigus aidatakse luua kolmele Alžeeria kõrgkoolile Euroopa ja rahvusvahelistele standarditele kehtiv sisemise kvaliteedi hindamise süsteem. Sellest tulenevalt on eesmärkideks tõsta õppepersonali ja lõpetajate pädevust, edendada haridust ja teadustööd, planeerida ja juhtida sisemisi akadeemilisi tegevusi ning tõsta akrediteerimiskriteeriumitele vastavust. Väljundid saavutatakse juhendades ja koolitades Alžeeria eksperte Euroopa partnerorganisatsioonides. Täpsem info on leitav siit.

 


Projekt "Soil biodiversity enhancement in European agroecosystems to promote their stability and resilience by external inputs reduction and crop performance increase."

Projekti nr: V190002PKMD

Finantseerija: Euroopa Komisjon, Horisont 2020 programm

Projekti juhid: Merrit Shanskiy, Anne Põder

Projekti kestus: 01.06.2019 - 31.05.2024

Projekti koduleht: http://soildiveragro.eu/


Projekt: "Niiskust ja toitaineid kapseldavate tardkomposiitide kasutamine taimekasvatuses ja ökosüsteemide taasloomine ariidsetel aladel."

Projekti nr: F190236PKMD

Finantseerija: SA Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projektijuht: Merrit Shanskiy

Projekti kestus: 01.04.2020 - 31.03.2023

Projekti koduleht: https://kik.ee/et/projekt/niiskust-ja-toitaineid-kapseldavate-tardkomposiitide-kasutamine-taimekasvatuses-ja


"Biojäätmetest kõrge lisandväärtusega toodeteni - PKKH. Järvesettest kõrge lisandväärtusega toodete väljatöötamine. "

"Ülikoolide arengufondid" projekt PM180259PKKH

Projekti vastutav täitja: Anu Kisand

Projekti põhitäitja: Merrit Shanskiy

Finantseerija: Eesti Maaülikool

Periood: 01.01.2019 - 31.12.2022


"Bioressursside väärindamine ja tootearendus."

"Ülikoolide arengufondid" projekt PM210011PKKH

Projekti vastutavad täitjad: Ingmar Ott, Maidu Silm

Projekti põhitäitja: Merrit Shanskiy

Finantseerija: Eesti Maaülikool

Periood: 01.01.2021 - 31.12.2024


"Biojäätmetest kõrge lisandväärtusega toodeteni - MIMV"

"Ülikoolide arengufondid" projekt PM180261MIMV

Projekti vastutav täitja: Mait Kriipsalu

Projekti põhitäitja: Merrit Shanskiy

Finatseerija: Eesti Maaülikool

Periood: 01.01.2019 - 31.12.2022