- Juhtimine
- Aianduse õppetool
- Elurikkuse ja loodusturismi õppetool
- Hüdrobioloogia ja kalanduse õppetool
- Keskkonnakaitse ja maastikukorralduse õppetool
- Maamajanduse ökonoomika õppetool
- Maastikuarhitektuuri õppetool
- Mullateaduse õppetool
- Taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetool
- Taimetervise õppetool
- Polli aiandusuuringute keskus
- Rõhu Katsejaam
- Võrtsjärve Õppekeskuse Järvemuuseum
Projekt: TRANSborder cooperation for circular soil-less FARMing systems - TransFarm
Rahastusprogramm: EL Interreg Central Baltic programm
Kestus: 03.2023-03.2026
Eesti Maaülikooli esindaja: Mait Kriipsalu (mait.kriipsalu@emu.ee)
Projekti juhtpartner: Turu Ülikooli Soome Tuleviku-uuringute Keskus (Futures Research Center)
Projekti partnerid: Campus Roslagen (Norrtälje, Rootsi), Coompanion Roslagen & Norrort (Norrtälje, Rootsi), Läti Ülikool (Riia), Eesti Maaülikool.
Koduleht: https://centralbaltic.eu/project/transfarm/
Märtsis 2023 algas Eesti Maaülikooli osalusel projekt TransFarm (TRANSborder cooperation for circular soil-less FARMing systems). Projekti keskendub akvapoonikale ning selle eesmärk on soodustada ringmajanduse põhimõtteid rakendavate mullavabade taimekasvatusmeetodite kasutuselevõttu. Akvapoonika on meetod, kus kala ja köögivilju kasvatatakse sümbioosis, et vähendada magevee kasutamist ja väärtuslike toitainete raiskamist.
Projekti käigus tehtavad tööd demonstreerivad ringbiomajandussüsteemide potentsiaali, mis täiendavad traditsioonilist toiduainete tootmisahelat. Peamisi mõjusid mõõdetakse ning võrreldakse tavapõllumajandussüsteemidega. Toidu tootmise toomine linnapiirkondadesse ning aasta ringi toimiv köögivilja ja kala kasvatamine aitab vähendada keskkonnamõju ja parandab inimeste juurdepääsu tervislikule värskele kohalikule toidule. Projektis tutvustatakse suletud ahela meetodit, mille puhul toitaineid sisaldav vesi keskkonda ei sattu ning uut vett lisatakse süsteemi minimaalselt. Uudse lahendusena võetakse kasutusele taakasutusvesi.
Projekti esimeses osana paigaldati EMÜ spordihoone keldrikorrusele seadmestik duširuumide vee kogumiseks ja puhastamiseks. Puhastatud vesi suunatakse akvapoonilisse süsteemi ning sealt edasi taimeriiulitele. Arendustöö viiakse ellu kolme EMÜ instituudi koostöös: Maaehituse ja veemajanduse õppetool teeb inseneritöö ja hoolitseb vee eest, Vesiviljeluse õppetool kalakasvatuse ning Mullateaduse õppetool taimekasvu eest.
TransFarmi projekti viib tervikuna ellu konsortsium, mida koordineerib Turu Ülikooli Soome Tuleviku-uuringute Keskus (Futures Research Center). Teised projekti partnerid on Campus Roslagen ja Coompanion Roslagen & Norrort (Norrtälje), Läti Ülikool (Riia) ja Eesti Maaülikool. Projekt algas 2023. a. märtsis ja kestab kolm aastat. TransFarmi projekti rahastab EL Interreg Central Baltic programm (piiriülene koostöö ringmajanduse põhimõtteid rakendava mullavabade põllumajandussüsteemide jaoks). Kogueelarve on 1,87 miljonit eurot, millest ELi rahastab 1,5 miljonit eurot.
Rohkem informatsiooni: Mait Kriipsalu, mait.kriipsalu@emu.ee, +372 5136664
Eesti Maaülikooli esindaja: Alar Astover (alar.astover@emu.ee)
Towards climate-smart sustainable management of agricultural soils
Eestipoolne koordinaator: Alar Astover (alar.astover@emu.ee)
Partnerid:
"Bioressursside väärindamine ja tootearendus."
"Ülikoolide arengufondid" projekt PM210011PKKH
Projekti vastutavad täitjad: Ingmar Ott, Maidu Silm
Projekti põhitäitja: Merrit Shanskiy
Finantseerija: Eesti Maaülikool
Periood: 01.01.2021 - 31.12.2024