Konverents: 21. sajandi park Ida-Euroopas - varemetest uuestisünnini

 

 

 

 

 

 Programm

 Lisaüritused

ANNOTATSIOON

Park on kui elu peegel, loodus jõud, mille inimese tahe on paigutanud kunsti üllastesse raamidesse. Pargis kõneleb parem osa meie loomusest, park on mälu varakamber ja lootuste monument. Parkide rajamine tähendab ühe maailma loomist, mis eksisteerides küll osana suuremast ja avaramast ilmas, kujundab omaette terviku – maailma, mis kontsentraadina sisaldab nii selle, mis kunagi on olnud, kui selle, mis tuleb ja tärkab igal kevadel uuesti.

Ida-Euroopa seisab oma mineviku varemetel. Majad, müürid ja pargid ei ole mitte üksnes tuultest räsitud, vaid tõtlevas progressiusus jooksnud tühjaks elust. Tuhanded ja kümned tuhanded hektarid ideaalmaastikke on jäänud kõrvale arengu peateedest. Sageli puudub omanikel parkide korrashoiuks nii huvi kui ka väärtusemõõt. Riigi prioriteedid sunnivad kultuurile kulutatud ressursse kulutama ennekõike mitte maal vaid linnas.

Konverentsi eesmärgiks on inspireerida parkidega lähemalt ja kaugemalt seotud inimesi olemaks oma lähiümbruse teadlikud eestvedajad ning panna neid rohkem mõtlema parkide rolli üle meid ümbritsevas keskkonnas. Park Ida-Euroopas nõuab mitte ainult tähelepanu, vaid  otsustavat tuge. Seda nii mineviku selgeks mõtlemise kui tuleviku kavandamise kaudu. Maa, mõisad ja puiesteed igatsevad uuesti alustajat, inimest, kes niidaks maha nõgesed ja lepavõsa. Avaksime vaated aiast põldudele. Lubaksime pargil kõnelda ja kõneleda pargis ise.

Sest küsimus, mis saab tuhandetest parkidest, on küsimus, mis saab inimesest siin eestlaste poolt juba tuhandeid aastaid haritud maal. Mis saab vaimust ja selle jälgedest, kultuurist ja monumentidest. Mis saab meist endist 25, 50, 100 aasta möödudes? Eesti pargid on seda väärt, et neid tuntaks nii oma kodus kui laias ilmas. Nad on meie identiteedi üheks allikaks, potentsiaal, mis täna ainsana Eestis UNESCO kaitse alla kuuluva Hansalinna Tallinna kõrval annaks parimale osale parkidest koha rahvusvahelise loodus- ja muinsuskaitse tasandil.

KUTSE

Konverents toimub 1.-5. oktoobril 2008.a. Tartus Eesti Maaülikooli peahoone aulas (Kreutzwaldi 1) ning Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumi Valges saalis (Lossi 25).

Konverentsi töökeeled on eesti ja inglise, sünkroontõlkega.

Konverentsi peakorraldaja on Eesti Maaülikool ning konverentsi toetab Keskkonnainvesteeringute keskus.

Konverentsil osalemiseks on vajalik eelregistreerimine (nimi, asutus, kontakt) enne 26. septembrit 2008. a. aadressil elis.vollmer(a)emu.ee. Konverentsil osalemine on osalejatele tasuta, välja arvatud osalemine kultuuriprogrammis (200 krooni) ja osalemine Viljandimaa mõisaparkide ekskursioonil (100 krooni). Osalemistasu palun kanda a/a 221011346309, saaja Eesti Maaülikool, selgitusse kirjutada märksõna OPARGI ning osaleja(te) nimi.

Samuti on tasuline 5. oktoobril toimuv Kadrioru päev, selleks on samuti vajalik eelregistreerimine ning osavõtutasu 100 krooni saab tasuda konverentsi registreerimislauda.

Registreerimine ja lisainfo: Elis Vollmer, tel: 731 3268, elis.vollmer(a)emu.ee